Bu bölüm en çok sorulan soruları içerir, sorunuza bir cevap bulamıyorsanız, lütfen bizim ile iletişime geçiniz

Genel Sorular
TS 13805 Oto Ekspertiz/oto test merkezi olarak faaliyet gösteren firmaların 01.04.2019 tarihine kadar almaları zorunlu belgedir. İkinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti hakkında yönetmeliğin 14.maddesinde tarif edilmiştir.
Firmamız TS 13805 belgesine sahiptir.
Ekspertiz, Bilir kişi incelemesi, tetkik ve değerlendirme demektir. Oto Ekspertiz ise, özellikle 2. el araç satışı sırasında, satıcı ile alıcının anlaşma sağlamasından sonra devreye girer. Mert Oto Ekspertiz teknisyenleri aracı özel cihazları ile inceleyip araç hakkında bilinmesi gereken herşeyi tarafsızca raporlar.
Eksper, ekspertiz işlemini gerçekleştirme bilgi ve yetkisinde, gerekli donanıma sahip kişidir.
Mert Oto Eksper teknisyenlerinin tamamı eğitimli, sertifikalı ve konusunda bilirkişi seviyesinde uzmanlığa sahip personellerimizdir.
Önceden bilgi vermek ve alıcı ile satıcının aynı anda test sürüşüne katılma imkanı olması durumunda evet test sürüşüne katılabilirsiniz. Şeffaflık ve tarafsızlık ilkemiz gereği sadece satıcının veya sadece alıcının bulunacağı bir test sürüşü gerçekleştiremiyoruz.
Oto Ekspertizde, aynı anda birden fazla araca ekspertiz hizmeti verilmektedir. Birden fazla teknisyen, alıcı, satıcı ve genelde yanlarında refakatçilerinin bulunduğu kalabalık bir ortamda kimseyi zan altında bırakmak istemeyiz. Bu sebeple Mert Otomotiv aracınızdan kaybolabilecek herhangi bir değerli eşyanın kısmen veya tamamen tanzimi konusunda kesinlikle sorumluluk üstlenmemektedir.
Hayır, ekspertiz öncesi herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. Tam tersi, muayene öncesi aracınıza ekspertiz yaptırıp, çıkan eksiklerinizi giderebilirsiniz.
Full ekspertiz paketimizi almışsanız aracın ceza, borç, haciz vs. kayıtları ve daha önce muayeneye girdiği tarihlerdeki kilometre sayacını (sisteme kaydedilmişse) görebilirsiniz.
Biz herhangi bir ürün satmıyoruz. Yaptığımız iş şeffaflık ve tarafsızlık ilkelerimiz doğrultusunda hizmet satmak ve aracın durumu ne olursa olsun size tarafsız bir rapor sunmak. Bu sebeple kesinlikle ekspertiz sonrası bir ücret iadesi mümkün olmamaktadır.
Hayır, ekspertiz yaptırmanın yasal herhangi bir zorunluluğu yoktur.
Evet ekspertiz yaptırabilirsiniz, herhangi bir sorun teşkil etmez.
Ekspertiz raporunuzu yazılı ve sözlü olarak ekspertiz yaptırdığınız an alırsınız. Ayrıca mail adresinize yazdırılabilir formatta bir ekspertiz raporu gönderilir.
Hayır zorunlu değil, ekspertiz yapılacak aracın ruhsatı ile birlikte Mert Oto Ekspertiz Merkezine getirilmesi yeterlidir. Ekspertiz işlemi sonrasında raporunuzu mail adresinizden kontrol edebilirsiniz.
Genelde aynı gün içerisinde aracınızın ekspertiz işlemi tamamlanmaktadır. Gelmeden birkaç saat önce bizi aramanız yeterli olacaktır.
Brüt ağırlığı 3,5 tona kadar olan araçlara ekspertiz hizmeti verebiliyoruz.
Bizim için ekspertiz yaptığımız araçların yaşının bir önemi yoktur. Her yaş araca ekspertiz yapabiliriz.
Motorsiklet için ekspertiz hizmeti veriyoruz.
Şimdilik sadece istanbul içi, kapıda ekspertiz hizmeti vermektedir.
Ekspertiz işlemi sonunda size sözlü ve yazılı olarak detaylı bir rapor verilecektir. Rapor içeriği aracın o anki durumunu eksiksiz bir şekilde size aktarır. Araç Mert Oto Ekspertiz tesislerini terkettikten sonra oluşabilecek tamirat veya hasar/kusur bizim gözetimimizde gerçekleşmeyeceği için size verilecek ekspertiz raporunun herhangi bir garanti süresi yoktur.
Oto ekspertiz işleminin resmi olarak bir garantisi olmamakla birlikte alıcı ile satıcı arasında herhangi bir güvensizlik olmaması için, araç bilir kişi nezdinde incelenip durumu raporlanır.